Nejčastější dotazy rodičů

Od kdy je vhodné s masážemi začít?

Certifikát mi dává oprávnění na výuku u dětí ve věku  od narození do 12 měsíců u plně zdravých  a od narození do 7 let u dětí s handicapem. Zde se nejvíce osvědčuje masáž jako varianta nápravy příchodu dítěte na svět císařským řezem, kdy se zpřetrhala vazba mezi matkou a dítětem. Dítě na svět přišlo ve stresu a bez možnosti ujistit se ihned v náručí své matky, že jde zde vítáno, milováno a v bezpečí. Je velice důležité pro vývoj mozku a celkové osobnosti dítěte, jaké emoce zažívá v prvních hodinách po příchodu na svět.

Ohledně docházky do výuky masáží ve skupině, nebo doma v rodině zde uvedu své zkušenosti z praxe, že je to matka, kdo rozhodne kdy a kde, protože ona je nezastupitelnou součástí a přenáší na své dítě veškeré své rozpoložení. Ideální je začít co nejdříve, nejpozději do doby, než dítě začně intenzivně lézt, protože pak je v módu pohybu a nic je nazastaví. Pokud začnete s masáží dříve, než je hlavní potřebou vašeho dítěte  pohyb vpřed, naučíte dítě  signálům a bude masáž přijímat i ve vyšším věku, jen si ji společně dle potřeb budete modifikovat.

Jak je to s olejem vhodným k masážím?

Při masáži používáme olej kromě oblasti obličeje. Doporučuji používat olej, který máte již vyzkoušený, nebo začít s použitím kvalitního za studena lisovaného oleje, který je určen i ke konzumaci, tzn. že si můžete přinést olej, který si doma dáváte třeba do salátu. Proč? Protože to co můžeme sníst, bude s největší pravděpdobností dobře přijímáno i naší kůží. Doporučuji nepoužívat oleje parfémované, nebo takové, v jejichž složení se na obalu dočtete, že jednou ze složek je ropa, nebo petrolej - ano i takové věci jsou v dětských značkových olejíčcích, které  kupujeme s vírou, že nic lepšího nemůžeme dítěti poskytnout. Ani parfém není žádoucí, protože pro vaše dítě je vůně vaší kůže, vašeho těla, to nejmilejší a nejznámější. Je to jistota, kterou vnímalo 9 měsíců ve vašem těle do doby porodu a proč je o ni připravovat a uvádět je do nepohody: " kam se mi to ztratilo?"  Osvědčují se oleje olivové, mandlové, meruňkové, slunečnicové.......

Mám obavu, že budu skupinu rušit pláčem mého dítěte?

Bez obav prosím. Na výuce jsou vítány všechny děti bez rozdílu se všemi jejich projevy - pláčem, krkáním, projevy spojené s vyprazdňováním, náladami a potřebami. Rodiče jsou pobízeni, aby reagovali na své dítě stejně jako doma - pochovali je, prošli se s ním, nakrmili, chlácholi je a poskytli mu maximální pocit bezpečí a klidu. Věřte své intuici a vychutnejte si poznání, že právě zde, pláč ani jiné projevy nikoho neobtěžují a nikdo ze skupiny je nebude vnímat negativně, protože jsou zde všichni, kdo vědí, že pláč je naprosto přirozený způsob komunikace a vyvýjí se stejně,  jako se celkově vyvýjí dítě a váš vzájemný vztah a porozumění. 

Co všechno k masáži potřebuji?

Nebojte, není toho mnoho. Je to podobné, jako když jdete s dítětem někam na návštěvu a plánujete tam pobýt cca 1 hodinu. Hlavně si nazapomeňte dobrou náladu a chuť sdílet nové zkušenosti společně, dostane se vám za to podpory od skupiny a mnohá zjištění, jak jsme každý jiný a že vaše intuice a váš největší učitel v podobě vašeho dítě je báječný způsob, jak si utvářet vztah s tím malým novým človíčkem, kterého chcete ujistit, že jeho místo je zde  u vás. Jste jeho respketující partner s ochotou pomoci zvládnout vše co nastane. Chuť přijímat nové, to je to, co nesmíte nechat doma.  Je dobré mít pro sebe a své dítě podložku v podobě malé deky, nebo slabé peřinky. Pro vás je vhodné mít oblečení, které umožňuje pohodlné sezení na zemi. Také si vezměte olej, který se rozhodnete používat.

Můžeme se při výuce střídat s manželem/partnerem?

Ano. Vzhledem k tomu, že mezi setkáními je vždy cca týden pauza, abyste si tahy masáží zažili a měli možnost vypozorovat a odzkoušet vhodnou dobu, prostředí a způsob jak konkrétně vy a vaše dítě budete masážní rituál provádět, je zde čas předat tuto dovednost i partnerovi. Pokud byste chtěli na výuku přijít oba, je  dobré se dohodnout, kdo bude v této konkrétní hodině masírovat a kdo se bude dívat a  případně si bude zkoušet tahy na panence, která bude k dispozici. Obdržíte také podklady v tištěné podobě a tak je možné se v případě nejistoty obracet i k nim.

Největší dovednost získáte právě  výukou v hodině s lektorkou, protože je zde možnost sdílet správnost vedení tahů a pozorovat lektorku i ostatní jak si vedou a více se inspirovat. Je to právě prostředí a můj způsob vedení výuky, který vám dodá  jistou, že vše děláte správně. Předpokládám, že se pak  budete střídat s partenerem i doma, při praktikování masáží, zjistíte jak dítě na každého z vás reaguje a podělíte se o své zkušenosti. Budete se učit od sebe navzájem a vaše dítě  vám řekne/ dá signál svým chováním, jak se vám to daří. Budou to hezké chvíle vaší rodiny.

Nenašli jste zde odpověď na dotaz, který zajímá právě vás?

Napiště mi ho prosím a já jej zde anonymně zveřejním s odpovědí. Přispějete tím k lepší orientaci rodičů, kteří se  rozhodují pro účast  ve výuce.

Děkuji

Jana Trantová kojeneckemasaze@volny.cz